نوریکو
4/5

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در print
Print

آشنایی با موتور ویبره و انواع آن

موتور ویبره

کرونا را جدی بگیریم.

فهرست مطالب
موتور ویبره چیست؟

ویبره بدنه یا موتور ویبره وسیله ای برای ایجاد ارتعاش یا لرزش برای دستگاه های مختلف می باشد. ویبره ها به طور کلی در صنایع زیادی بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله صنعت غذا، پلیمر و نفت، صنعت ساختمان و بتن، و هر کجا که نیاز به ارتعاش یک دستگاه باشد از ویبراتور بدنه استفاده می شود. تا پایان این مقاله همراه نوریکو(گروه صنعتی نوری) باشید.

 

موتور ویبره یا ویبره بدنه یکی از وسایل کاربردی در صنعت است که گستره استفاده از آن در صنایع مختلف وجود دارد. ویبره بدنه از جمله کالاهای اساسی که در صنایع مختلف نقش مهم و کلیدی ایفا می‌کند به حساب می آید.

هرچند اگر از برخی افراد بپرسید که ویبره بدنه چیست و چه کاربردهای دارد ؛ قطعا در مورد کاربرد آن در صنایع ساختمان‌سازی و به‌ویژه سیمان بتن صحبت می‌کنند ، اما واقعیت این است که گستره کاربرد این وسیله حتی تا صنایع غذایی نیز پیش می‌رود.

 

 

ویبره بدنه در واقع مسئول ایجاد ارتعاش در یک دستگاه  به منظور اهداف گوناگون می باشد. این‌که هدف از این ارتعاش چیست و چرا باید این ارتعاش ایجاد شود، کاملا بسته به صنعتی که در آن به کار گرفته شده دارد. در برخی موارد ممکن است برای سورت(فیلتر یا الک) کردن از ویبره بدنه استفاده شود و در برخی مواقع برای حباب زدایی یا حتی انتقال مواد با انجام عملی خاص.

 

 

 

موتور ویبره

این الکتروموتور با روشن شدن شروع به لرزش میکند و این  لرزش به جهت وزنه هایی است که به صورت لنگ در هر دو سمت شافت موتور ویبره قرار دارد. این لرزش در صنعت و بعضی مصارف عمومی کاربرد دارد. صنعتگران  به موتور ویبره درعناوین دیگری چون : ویبراتور ، الکتروویبره و موتور ارتعاشی نیز می گویند.

 

 مشخصات فنی و دریافت کاتالوگ موتور ویبره بدنه(پایه دار)

 

 

انواع موتور ویبره

به طور کلی ویبره‌های بدنه به دو دسته‌ی ویبره‌های برقی و ویبره‌های بادی تقسیم می‌شوند که کاربرد ویبره‌های برقی بسیار رایج‌تر است.

ویبره برقی

موتور ویبره بدنه برقی به صورت سه‌فاز یا تک‌فاز با سرعت چرخش ۷۵۰، ۱۰۰۰، ۱۴۰۰ و یا ۳۰۰۰ دور در دقیقه تولید می‌شوند. لازم به ذکر است که سرعت چرخش پایین‌تر، ضربه‌های کمتر اما قوی‌تر و سرعت چرخش بالاتر، ضربه‌های بیشتر ولی سبک‌تری را موجب می‌گردند. در ضمن، موتور ویبره‌ بدنه‌ها‌ی موجود در بازار با قدرت ضربه ۱۰ الی ۱۰۰۰۰ کیلوگرم هستند.

موتور ویبره بدنه برقی در اندازه‌های مختلف با منابع تغذیه تک‌فاز و سه‌فاز تولید شده و موارد استفاده‌ی فراوانی دارد.

صنایع مختلف که نیاز به استفاده از موتور ویبره در فرایندهای خود دارند، علاقه زیادی به استفاده از نوع برقی آن نشان می‌دهند زیرا استفاده از آن‌ها بسیار ساده‌تر از انواع بادی‌ آن می‌باشند. با این حال، در مواردی که امکان دسترسی به منبع برقی وجود ندارد، یا در مواردی که بحریق و آتش سوزی محتمل است موتور ویبره‌ بدنه‌ها‌ی بادی به کار گرفته می‌شوند.

تقریباً ۸۰ درصد از موتورهای ویبره که در بازار به فروش می‌رسند از نوع پایه‌دار می‌باشند. به طور کلی استفاده از این نوع موتور ویبره رایج‌تر است. موتور ویبره کوچک که ویبراتور میکرو نیز به آن گفته می‌شود‌، معمولا به صورت پایه دار هستند.

 

 

ویبراتور فلنجی

ویبراتور فلنجی یا Flanged نحوه کار و عملکردی شبیه ویبراتور پایه‌دار دارد. این دو نوع موتور ویبره فقط در شکل پوسته و ساختارشان یا هم فرق دارند. از اسم این نوع ویبراتور می‌توان فهمید که دارای فلنج است و تنها یک سمت آن به دستگاه اتصال یافته است. کاربرد ویبره فلنجی با ویبراتور پایه‌دار متفاوت است. برای این که بتوانید لرزش‌های و حرکات دایره‌ای با ویبراتورهای صنعتی ایجاد کنید، ابتدا باید بر روی صفحه عمود بر دستگاه یک ویبراتور پایه‌دار نصب نمایید و ویبراتور فلنجی را برای سهولت کار مورد استفاده قرار دهید.

 

 

 

موتور ویبره بدنه بادی

موتور ویبره‌ بدنه‌ بادی یا پنوماتیک موجود در بازار انواع مختلفی دارند و همانطور که گفته شد، هنگامی‌ که استفاده از نوع برقی آن مناسب نباشد از نوع بادی استفاده می‌گردد. ویبره بدنه‌های بادی به دلیل بالا بودن هزینه، معمولا انتخاب اول خریداران نیستند.

تفاوت موتور ویبره برقی با ویبر بادی چیست؟

موتور ویبره‌های برقی و پنوماتیک یا بادی  از بسیاری جهات با یکدیگر تفاوت دارند. با این حال، تفاوت اصلی در منبع تغذیه آنهاست. ویبراتورهای پنوماتیک از هوا برای تأمین انرژی ارتعاشات خود استفاده می‌کنند، در حالی که ویبراتورهای الکتریکی از منبع برق استفاده می‌کنند.

 

 

 

 

مهم‌ترین کاربرد موتور ویبره

کاربردهای مختلفی از موتور ویبره وجود دارد که نشان از گستردگی نفوذ این دستگاه ساده دارد. در ادامه به برخی از این کاربردها به‌صورت خلاصه اشاره می‌شود.

حباب‌گیری در قالب بتن

یکی از مرسوم‌ترین و مشهور‌ترین استفاده‌هایی که در صنعت از ویبره بدنه می‌شود، در قالب بتن است. ویبره بدنه به‌واسطه ارتعاش ایجاد شده کمک می‌کند تا حباب‌های درون قالب بتن خارج شده و حبابی در آن باقی نماند. به‌ویژه در مواقعی که به قالب بتن یکدست با سطح صاف نیاز داشته باشیم، استفاده از ویبره بدنه یکی از ملزومات اصلی برای ما خواهد بود.

 

 

کمک به پاک کردن حبوبات و غلات در دستگاه بوجاری

کاربرد دیگر ویبره بدنه که به‌نوعی مربوط به صنایع بسته‌بندی مواد غذایی است، استفاده از آن در دستگاه بوجاری است. دستگاه بوجاری از جمله دستگاه‌های کاربردی است که اصطلاحا برای پاک کردن حبوبات و غلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویبره بدنه با ایجاد ارتعاش کمک می‌کند تا آشغال و سنگ‌های موجود در حبوبات یا غلات جدا شود.

 خشک‌کردن شن و ماسه

دستگاه‌هایی که برای خشک‌ کردن شن و ماسه به‌منظور افزایش کیفیت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، همگی از ویبره بدنه استفاده می‌کنند. از ارتعاشی که توسط ویبره بدنه ایجاد می‌شود برای آبگیری از ماسه‌هایی استفاده می‌شود که درون تورهای ضد سایش قرارگرفته‌اند.

 

 

 

 

ویبره بدنه در میزهای ارتعاشی

میزهای ارتعاشی ظاهری یکسان با یک میز صنعتی دارند؛ با این تفاوت که یک ویبره بدنه وظیفه ایجاد ارتعاش در این میزها را بر عهده گرفته است. از این میزها نیز برای تولید قطعات بتنی و تولید سنگ‌های مصنوعی استفاده می‌شود که ویبره بدنه نقش بسیار مهمی در آن ایفا می‌کند.

دستگاه‌های تولید موزاییک

در دستگاه‌های تولید موزاییک نیز از ویبره بدنه استفاده می‌شود. موزاییک که بخش عمده آن را بتن تشکیل داده است، نیاز دارد تا حباب‌های درونی خود را به نحوی خارج کند. ویبره بدنه این وظیفه را به‌خوبی بر عهده می‌گیرد.

نحوه استفاده از موتور ویبره

یکی از نکات مه در مورد ویبره بدنه، نحوه استفاده از آن است. درصورتیکه در موارد مختلف از این کالای صنعتی به‌درستی استفاده نشود، نباید انتظار داشته باشید کار خود را به‌خوبی انجام دهد. به‌ویژه برای حباب زدایی از بتن، نحوه کار کردن با ویبره بدنه بسیار مهم است و بهتر است حتما با کارشناسان این موضوع مشورت کنید.

 

 

نصب و راه اندازی موتور ویبره‌ بدنه

موارد زیر از جمله توصیه‌ها و نکاتی هستند که هنگام نصب موتور ویبره بدنه‌ها باید در نظر گرفته شوند:

در سوار کردن موتور ویبره‌ بدنه، به منظور بالا بردن دقت کار و تنظیم پیچ‌ها در حد استاندارد باید از آچارهای ترکمتر (Torque Meter) استفاده کرد. پیچ‌ها باید دارای کیفیت خوبی باشند و پیچ با گرید ۸/۸ برای این کار مناسب است.

 

موتور ویبره‌ بدنه‌ی دارای اتصالات سطحی، قابلیت نصب بر هر سطحی را دارد و فقط بایستی دقت کرد که سطح مورد نظر کاملا هموار بوده و رنگ خورده و کثیف نباشد.

برای حفظ ایمنی هنگام نصب موتور ویبره بدنه، ضروری است تا از کابل فولادی در بالای موتور استفاده گردد.

هنگام استفاده از موتور ویبره‌ی با حرکت افقی که دو موتور لرزهای دارند باید دقت کرد که جهت حرکت این دو موتور در خلاف جهت حرکت یکدیگر تنظیم شده باشند.

 

حفظ و نگهداری این تجهیز نیاز به سرکشی و تعمیرات مداوم دارد و تنظیم کارشناسانه سفتی پیچ‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است و موجب بیصدا کار کردن موتور می‌گردد.

 

اساس کار موتور ویبره‌ بدنه استفاده از نیروی گریز از مرکز می‌باشد. این نیروی گریز از مرکز بر مبنای اندازه‌های درصدی ذکر شده در برچسب‌های مرجع، تنظیم می‌گردد. برای تنظیم نیروی گریز از مرکز در این موتورها میتوان وزن صفحات دریافت کننده را کاهش یا افزایش داد.

 

پیچ‌های موتور ویبره همیشه باید بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از روشن شدن موتور آچارکشی شوند و نباید از انجام دوره‌ای این کار غفلت کرد.

 

همانطور که پیش از این هم ذکر شد به خاطر لرزه‌ها و ارتعاشات ایجاد شده توسط این موتورها، بازبینی و بررسی مداوم آنها جهت حفظ و نگهداریشان بسیار حیاتی است. اگر علاقه‌مند بودید مطلبی با عنواننکاتی برای نگهداری موتور ویبره‌ها و ویبراتورهای صنعتی را نیز مطالعه نمایید.

نکته :در همه ویبره های بدنه دو آیتم به نسبت نیاز شما به موتور ویبره بسیار حائز اهمیت می باشد.

ضربه وارده توسط ویبره بدنه که با واحد کیلوگرم (kg) نشان داده می شود.

دور یا سرعت چرخش آن که با واحد دور بر دقیقه (rpm) معرفی می شود.

 

 

موتور ویبره‌ها چه قیمتی داشته و چقدر هزینه دارند؟

هر کاربردی متفاوت است، به این معنی که در مورد اینکه کدام موتور ویبره یا ویبره بدنه برای شما بهتر کار می‌کند، گزینه‌های مختلفی وجود دارد. برای ارائه بهترین برآورد قیمت گذاری وکارشناسی مفید مبتنی بر نیاز شما، لطفاً با کارشناسان ما در نوریکو تماس بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.